Przejdź do treści

O nas

Warsaw Hellcats Roller Girls to drużyna roller derby z Warszawy założona w 2013 roku z inicjatywy Wandy Grandy.

Początki były trudne, ponieważ żadna z zainteresowanych dziewczyn nie umiała jeździć na wrotkach. Do tego niewiele osób do tej pory słyszało o roller derby i chociaż jazda na rolkach była w Polsce popularna i nie brakowało sprzętu, to wrotek właściwie nigdzie nie można było kupić. Warsaw Hellcats były pierwszą drużyną roller derby w Warszawie i drugą w Polsce. Nie było szans nauki od bardziej doświadczonych zawodniczek z kraju, więc trzeba było dokształcać się samodzielnie za pomocą filmików z Youtube’a i szukać pomocy za granicą. Po długim szukaniu miejsca na treningi, podstaw roller derby uczyłyśmy się w Progresji. Do dzisiaj jesteśmy wdzięczne właścicielom, że pozwolili nam trenować w swoim klubie, ale trzeba przyznać, że nie była to najlepsza powierzchnia do jazdy na wrotkach, nie mówiąc już o braku toru do roller derby.

Pierwsze treningi sprowadzały się zatem do nauki jazdy na wrotkach. A te dziewczyny, które jeszcze wrotek nie posiadały (sprzęt trzeba było zamawiać za granicą, był drogi i docierał do Polski bardzo długo) przychodziły na treningi fitnessu i doskonaliły kondycję 🙂

Dzięki samozaparciu i uporowi udało nam się nie tylko nie zabić podczas tych pierwszych treningów, a nawet nauczyć się jazdy oraz podstaw gry. Dzięki temu w kwietniu 2015 roku rozegrałyśmy swój pierwszy scrimmage oraz pierwszy mecz roller derby, oba odbyły się w Pradze, dzień po dniu. Zostałyśmy wtedy dwukrotnie pokonane przez Pragę, najpierw przez Prague City w meczu, dzień później przez Hard Breaking Dolls w scrimmage’u. Był to jednak wielki krok naprzód do rozwoju drużyny, który zaowocował cennymi doświadczeniami, rozpoczęciem kontaktów z zagranicznymi drużynami, wyjazdami oraz jeszcze większą chęcią rozgrywania kolejnych meczy.

W 2016 roku wreszcie mogłyśmy przenieść treningi do nowootwartej Wrotkarni Roller Disco, gdzie miałyśmy na stałe zaznaczony tor, a nowe osoby w drużynie mogły wypożyczać sprzęt. Stale prowadziłyśmy rekrutację, a nowe członkinie zdawały swoje MST. W tym samym roku wraz z Manchester Roller Derby zorganizowałyśmy bootcamp w Warszawie – było to pierwsze tak duże wydarzenie, którego organizacji się podjęłyśmy. Bootcamp zaowocował współpracą Warsaw Hellcats z Omarem Gherdem, trenerem i zawodnikiem MRD. Bardzo dużo się od niego nauczyłyśmy i do dziś wiele z jego rad wykorzystujemy na treningach oraz w meczach.

W 2017 roku Warsaw Hellcats jako pierwsza polska drużyna dołączyła do programu stażowego WFTDA, a w lutym 2019 roku stałyśmy się członkiem tej organizacji. Obecnie staramy się grać jak najwięcej meczy, organizować bootcampy, na które zapraszamy w roli trenerów najlepsze zawodniczki, zawodników oraz sędziów roller derby i ciągle zwiększać nasze umiejętności.

Od 2016 roku w ramach Warsaw Hellcats istnieje drużyna sędziowska roller derby – Warsaw Hellbadgers Officials Squad. Należą do niej nasze zawodniczki, ale nie tylko. Również osoby, które nie trenują roller derby oraz zawodnicy i zawodniczki innych drużyn. Więcej o Borsukach możecie przeczytać tutaj.

Ciągle się rozwijamy i ciągle uczymy czegoś nowego. Pragniemy zarażać miłością do roller derby oraz pokazywać, jak ciekawy, zróżnicowany i wymagający jest to sport. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć czym jest roller derby oraz dołączyć do drużyny, na nasze treningi, które odbywają się w każdy wtorek na Wrotkarni. Jesteście mile widziani niezależnie od tego, czy umiecie jeździć na wrotkach, czy nie. Wszystkiego Was nauczymy! Więcej o możliwościach nauki roller derby piszemy w zakładce Rekrutacja.