Przejdź do treści

O nas

Warsaw Hellcats Roller Girls to drużyna roller derby z Warszawy założona w 2013 roku.

Początki były trudne, ponieważ żadna z zainteresowanych dziewczyn nie umiała jeździć na wrotkach. Do tego niewiele osób do tej pory słyszało o roller derby i tak jak rolki można było kupić w praktycznie każdym sklepie sportowym, tak wrotki w Polsce nigdzie nie były dostępne. Warsaw Hellcats były pierwszą drużyną roller derby w Warszawie i drugą w Polsce. Nie było szans nauki od bardziej doświadczonych zawodniczek z kraju, więc trzeba było dokształcać się samodzielnie za pomocą filmików z Youtube’a i szukać pomocy za granicą. Po długich poszukiwaniach miejsca na treningi, podstaw roller derby uczyłyśmy się w Progresji. Do dzisiaj jesteśmy wdzięczne właścicielom, że pozwolili nam trenować w swoim klubie, ale trzeba przyznać, że nie była to najlepsza powierzchnia do jazdy na wrotkach, nie mówiąc już o posiadaniu pełnowymiarowego toru do roller derby.

Pierwsze treningi sprowadzały się zatem do nauki jazdy na wrotkach. A te dziewczyny, które jeszcze wrotek nie posiadały (sprzęt trzeba było zamawiać za granicą, był drogi i docierał do Polski bardzo długo) przychodziły na treningi fitnessu i doskonaliły kondycję 🙂

Dzięki samozaparciu i ciężkiej pracy udało nam się nie tylko nie zabić podczas tych pierwszych treningów, a nawet nauczyć się jazdy na wrotkach oraz podstaw roller derby. Dzięki temu w kwietniu 2015 roku rozegrałyśmy swój pierwszy scrimmage oraz pierwszy mecz roller derby. Oba odbyły się w Pradze, dzień po dniu. Zostałyśmy wtedy dwukrotnie pokonane przez Pragę, najpierw przez Prague City w meczu, dzień później przez Hard Breaking Dolls w scrimmage’u. Był to jednak wielki krok naprzód do rozwoju drużyny, który zaowocował cennymi doświadczeniami, rozpoczęciem kontaktów z zagranicznymi drużynami, wyjazdami oraz jeszcze większą chęcią grania kolejnych meczy.

W 2016 roku wreszcie mogłyśmy przenieść treningi do nowootwartej Wrotkarni Roller Disco, gdzie miałyśmy na stałe wyznaczony tor, a nowe osoby w drużynie mogły wypożyczać sprzęt. Stale prowadziłyśmy rekrutację, a nowe członkinie zdawały swoje MST. W tym samym roku wraz z Manchester Roller Derby zorganizowałyśmy bootcamp w Warszawie – było to pierwsze tak duże wydarzenie, którego organizacji się podjęłyśmy. Bootcamp zaowocował współpracą Warsaw Hellcats z Omarem Gherdem, trenerem i zawodnikiem MRD. Bardzo dużo się od niego nauczyłyśmy i do dziś wiele z jego rad wykorzystujemy na treningach oraz w meczach.

W 2017 roku Warsaw Hellcats jako pierwsza polska drużyna dołączyła do programu stażowego WFTDA, a w lutym 2019 roku stałyśmy się członkiem tej organizacji. Obecnie staramy się grać jak najwięcej meczy, organizować bootcampy, na które zapraszamy w roli trenerów najlepsze zawodniczki, zawodników oraz sędziów roller derby i ciągle zwiększać nasze umiejętności.

Od 2016 roku w ramach Warsaw Hellcats istnieje drużyna sędziowska roller derby – Warsaw Hellbadgers Officials Squad. Należą do niej nasze zawodniczki, ale nie tylko. Również osoby, które nie trenują roller derby oraz zawodnicy i zawodniczki innych drużyn. Więcej o Borsukach możecie przeczytać tutaj.

W 2022 Warsaw Hellcats Roller Girls oraz Worst Warsaw Derby Team połączyły siły tworząc wspólną ligę, pod nazwą Warsaw Roller Derby. Od dłuższego czasu wspólnie trenowaliśmy, wymienialiśmy się wiedzą, a nawet zawodniczkami podczas meczy. Oficjalne połączenie było kwestią czasu. Podczas gdy Warsaw Hellcats Roller Girls, będąc częścią WFTDA, pozostaje drużyną żeńską, Worst Warsaw Roller Derby jest drużyną koedukacyjną. Dlatego na naszych treningach zobaczycie osoby reprezentujące obie płcie.

Obecnie jako liga Warsaw Roller Derby staramy się rozwijać i stale uczyć czegoś nowego. Pragniemy zarażać miłością do roller derby oraz pokazywać, jak ciekawy, zróżnicowany i wymagający jest to sport. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć czym jest roller derby oraz dołączyć do drużyny, na nasze treningi, które odbywają się w każdy poniedziałek wieczorem. Jesteście mile widziani niezależnie od tego, czy umiecie jeździć na wrotkach, czy nie. Wszystkiego Was nauczymy! Więcej o możliwościach dołączenia do ligi i nauki roller derby piszemy w zakładce Rekrutacja.