Przejdź do treści

Sędziowie

O nas

Warsaw Hellbadgers Officials Squad to pierwsza w Polsce drużyna sędziowska roller derby, powstała 1 grudnia 2017 roku.

Połączyły nas wspólne interesy i cele: uwielbiamy roller derby, przepadamy za sędziowaniem i chcemy rozwijać zarówno nasze umiejętności, jak i pomagać rozwijać się sędziom którzy mieszkają lub sędziują w Polsce.

Jesteśmy odłamem drużyny Warsaw Hellcats Roller Girls i wielu naszych sędziów było / jest zawodniczkami tej drużyny. Razem organizujemy eventy i razem trenujemy. Współpracujemy także z Worst Warsaw Derby Team i kilka zawodniczek z tej drużyny należy również do naszej. Nie jesteśmy w pełni niezależni, ale osobna nazwa ułatwia działanie. Jest wiele osób, które chcą trenować roller derby, ale nie mają ochoty sędziować i na odwrót, więc nasze rozróżnienie jest pomocne (chociaż nasze drużyny razem trenują, aby się rozwijać zarówno na torze, jak i uczyć się przepisów).

Dlaczego borsuki?

Hellbadgers jako grupa powstała pod koniec 2017 roku. W tym momencie NSO zaczęli nosić czarne koszulki zamiast różowych. Podczas gdy wielu sędziów dyskutowało o tym, jakie zwierzę powinno reprezentować NSO, my zdecydowaliśmy się wybrać zwierzę dla całej naszej grupy – fajny sposób, aby uczynić nas jednym zespołem. Nie pamiętam dokładnie, jak wybraliśmy Borsuka, ale jestem pewna, że było to podczas jakiś wygłupów.

Co robimy na co dzień?

Na poziomie podstawowym staramy się organizować (pół) regularne spotkania w celu odbycia szkolenia teoretycznego, a sędziowie na wrotkach są zapraszani na otwarte treningi Warsaw Hellcats w każdy wtorek. Staramy się również raz w miesiącu rozgrywać mecze treningowe (scrimmages), podczas których i sędziowie, i zawodnicy mogą razem ćwiczyć. Uważamy, że ważne jest, aby sędziowie lepiej rozumieli sport z perspektywy zawodnika i odwrotnie. Podczas rozgrywania naszych treningowych scrimmów zachęcamy mniej doświadczonych zawodników oraz tych, którzy nie mogą grać (np. z powodu kontuzji) do pomocy przy sędziowaniu. W końcu istnieje także pisemna część MST, a to jest to świetny sposób, aby przeanalizować ten sport.

Wielu naszych członków podróżuje, ponieważ jest to doskonały sposób, aby wziąć udział w innych turniejach derby i poznać nowych ludzi. To jest świetne, ponieważ po powrocie możemy dzielić się tym, czego się nauczyliśmy z resztą i rozwijać sędziowanie roller derby w Polsce. Czasem robimy to jako duża grupa, czasem wyjeżdżamy pojedynczo. Często omawiamy wydarzenia, które widzimy na sędziowskiej grupie na fb (Officials’ Lounge) i sprawdzamy, kto jest zainteresowany. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na wyjazdy i niestety brakuje nam środków na finansowanie osobistych podróży. Jednak wiele drużyn oferuje bezpłatny nocleg i zwrot kosztów transportu, co często jest decydującym czynnikiem przy składaniu wniosku.

Kto może zostać borsukiem?

Każdy może zostać borsukiem! Jest to grupa otwarta, nie jest wymagane żadne wcześniejsze doświadczenie ani wiedza. Ponadto, jeśli kiedykolwiek będziesz uczestniczyć w Warszawie w jednym z naszych wydarzeń, jesteś honorowym borsukiem na całe życie. Nasze działania rekrutacyjne są nadal dość skromne – głównie dzięki osobistym kontaktom, wydarzeniom Hellcats i sesjom open skate (i bardzo niespójnym działaniom w social mediach).

Oczekiwania w dużej mierze zależą od tego, czy chcesz zostać SO czy NSO. Osobom, które mają mało doświadczenia z jazdą na wrotkach, łatwiej jest zacząć jako NSO. Nie wyślemy Cię na wydarzenie zupełnie nieprzygotowanym. W wersji minimalnej odbędziesz kurs na swoją pozycję i dostaniesz wszystkie materiały potrzebne do tej roli (stopery, ołówki, sprzęt techniczny itp.). Zasadniczo wystarczy mieć dobre podejście i koszulki w trzech kolorach.

W przypadku sędziów na wrotkach, zaangażowanych jest więcej osób, ponieważ musimy zapewnić Ci bezpieczeństwo. Będziesz musiał/a dużo trenować jazdę, zanim weźmiesz udział w scrimmage’u lub oficjalnym meczu. Swoje umiejętności będziesz doskonalić we własnym tempie. Nie można również być SO bez odpowiedniego sprzętu ochronnego i wrotek. Tego nie możemy ci zapewnić, ale możesz wypożyczyć, zanim zdecydujesz się czy to coś dla ciebie.