Przejdź do treści

Kim są sędziowie roller derby?

 • przez

Możliwe, że interesując się sędziowaniem w roller derby natknęliście się już na skróty SO i NSO. Niewykluczone również, że ktoś wspominał wam o zebrach i flamingach. A jeśli oglądaliście jakiś mecz roller derby, to na pewno zaobserwowaliście, że oprócz zawodników i zawodniczek wokół toru pojawia się wiele postaci ubranych w biało czarne oraz całkiem czarne stroje. My postaramy się opowiedzieć Wam jaka jest ich rola i podstawowe zadania. 

Zacznijmy od tego, że mecz roller derby może zostać rozegrany jedynie wtedy, jeśli zostanie zebrana określona liczba zarówno sędziów na wrotkach (SO – skating officials), jak i bez wrotek (NSO – non-skating officials). Każda z tych dwóch grup sędziów odpowiada za śledzenie, czy mecz przebiega zgodnie z regulaminem (my tutaj będziemy się posługiwać regułami ustanowionymi przez WFTDA). Jednakże skupiają się one na różnych aspektach gry.

Trzy osoby w czarnych koszulkach z napisem Official stoją odwrócone tyłem
Fot. Tom Malko Photography

Rola SO

SO, czyli sędziowie na wrotkach, śledzą:

 • Gdzie znajduje się paka oraz strefa zaangażowania
 • Którzy blokerzy/blokerki znajdują się out of play (poza strefą blokowania)
 • Kto pełni rolę jammera/ki
 • Kto jest lead jammerem/ką 
 • Ile punktów zdobył/a jammer/ka każdej z drużyn
Fot. Tom Malko Photography

Rola NSO

NSO, czyli sędziowie bez wrotek, odpowiadają za śledzenie: 

 • Oficjalnego wyniku meczu
 • Oficjalnego czasu każdego jamu
 • Oficjalnego czasu każdej połowy meczu
 • Którzy zawodnicy/czki otrzymali/ły kary, ile razy i czy kary zostały wykonane
 • Które zawodniczki/nicy nie mogą brać udziału w grze/znajdowa (np. z powodu foll-outu)
 • Ile czasu każdy z zawodników/czek spędził na ławce kar w ramach przydzielonych kar
Fot. Tom Malko Photography

Kto jest ważniejszy?

Jak zostało wcześniej wspomniane, sędziowie, bez względu na to, czy noszą wrotki, czy też nie, odpowiadają za to, aby mecz przebiegał bezpiecznie, gładko i w zgodzie z regulaminem. Podział obowiązków, który oprócz tworzenia dwóch głównych grup, tworzy również pozycje sędziowskie wyspecjalizowane na śledzeniu jednego konkretnego elementu gry. Jego zadaniem jest ułatwienie koordynowania przebiegu dość skomplikowanego meczu roller derby, w którym zawsze dzieje się bardzo dużo naraz. Jednocześnie rola każdego sędziego jest bardzo ściśle połączona z innymi i wymaga ciągłej komunikacji, współpracy i wzajemnej pomocy.

Fot. Tom Malko Photography

A co z zebrami i flamingami? 

Nawiązanie to tych dwóch przedstawicieli królestwa zwierząt wywodzi się od uniformów, które powinni nosić sędziowie podczas meczy roller derby. W uniformach ważne jest to, aby można ich było łatwo zauważyć i odróżnić od zawodników/czek. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sędziów na wrotkach, którzy w tym celu zakładają koszulki w biało-czarne pionowe pasy. W takich koszulkach przypominają zebry. Jeśli zaś chodzi o NSO to obecnie wymogiem jest czarna koszulka, jednakże wcześniej kolorem sędziów bez wrotek był róż, jednoznacznie kojarzony z flamingami. A ponieważ zarówno zebry jak i flamingi to zwierzęta stadne oraz występują w tych samych okolicach geograficznych, to nie było przeciwieństw, aby się nie przyjęło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *