Możliwe, że interesując się sędziowaniem w roller derby natknęliście się już na skróty SO i NSO. Niewykluczone również, że ktoś wspominał wam o zebrach i flamingach. A jeśli oglądaliście jakiś mecz roller derby, to na pewno zaobserwowaliście, że oprócz zawodników i zawodniczek wokół toru pojawia się wiele postaci ubranych w biało czarne oraz całkiem czarne stroje. My postaramy się opowiedzieć Wam jaka jest ich rola i podstawowe zadania.
Zacznijmy od tego, że mecz roller derby może zostać rozegrany jedynie wtedy, jeśli zostanie zebrana określona liczba zarówno sędziów na wrotkach (SO – skating officials), jak i bez wrotek (NSO – non-skating officials). Każda z tych dwóch grup sędziów odpowiada za śledzenie, czy mecz przebiega zgodnie z regulaminem (my tutaj będziemy się posługiwać regułami ustanowionymi przez WFTDA). Jednakże skupiają się one na różnych aspektach gry.
Rola SO
SO, czyli sędziowie na wrotkach, śledzą:
- Gdzie znajduje się paka oraz strefa zaangażowania
- Którzy blokerzy/blokerki znajdują się out of play (poza strefą blokowania)
- Kto pełni rolę jammera/ki
- Kto jest lead jammerem/ką
- Ile punktów zdobył/a jammer/ka każdej z drużyn
Rola NSO
NSO, czyli sędziowie bez wrotek, odpowiadają za śledzenie:
- Oficjalnego wyniku meczu
- Oficjalnego czasu każdego jamu
- Oficjalnego czasu każdej połowy meczu
- Którzy zawodnicy/czki otrzymali/ły kary, ile razy i czy kary zostały wykonane
- Które zawodniczki/nicy nie mogą brać udziału w grze/znajdowa (np. z powodu foll-outu)
- Ile czasu każdy z zawodników/czek spędził na ławce kar w ramach przydzielonych kar
Kto jest ważniejszy?
Jak zostało wcześniej wspomniane, sędziowie, bez względu na to, czy noszą wrotki, czy też nie, odpowiadają za to, aby mecz przebiegał bezpiecznie, gładko i w zgodzie z regulaminem. Podział obowiązków, który oprócz tworzenia dwóch głównych grup, tworzy również pozycje sędziowskie wyspecjalizowane na śledzeniu jednego konkretnego elementu gry. Jego zadaniem jest ułatwienie koordynowania przebiegu dość skomplikowanego meczu roller derby, w którym zawsze dzieje się bardzo dużo naraz. Jednocześnie rola każdego sędziego jest bardzo ściśle połączona z innymi i wymaga ciągłej komunikacji, współpracy i wzajemnej pomocy.
A co z zebrami i flamingami?
Nawiązanie to tych dwóch przedstawicieli królestwa zwierząt wywodzi się od uniformów, które powinni nosić sędziowie podczas meczy roller derby. W uniformach ważne jest to, aby można ich było łatwo zauważyć i odróżnić od zawodników/czek. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sędziów na wrotkach, którzy w tym celu zakładają koszulki w biało-czarne pionowe pasy. W takich koszulkach przypominają zebry. Jeśli zaś chodzi o NSO to obecnie wymogiem jest czarna koszulka, jednakże wcześniej kolorem sędziów bez wrotek był róż, jednoznacznie kojarzony z flamingami. A ponieważ zarówno zebry jak i flamingi to zwierzęta stadne oraz występują w tych samych okolicach geograficznych, to nie było przeciwieństw, aby się nie przyjęło.